طبیعت معلم انسان هاست، به جای کتاب طبیعت را مطالعه کنیم .
سه شنبه ششم بهمن ۱۳۸۸

آنچه دانش آموزان در مورد پوشش بدن جانوران می دانند:

سال اول: انسان از پوشش بدن برخی از جانوران،لباس و  وسایل گوناگون تهیه می کند.

 

هدف ها:  انتظار می رود در فرایند آموزش این درس ،هر دانش آموز به هدف های زیر برسد:

 

دانستنی ها و مهارت ها:

1- با مشاهده ی جانوران مختلف با انواع پوست آنها آشنا شود و مثال بزند.

2- با جمع آوری اطلاعات از محیط اطراف فایده های پوشش جانوران را با ذکر مثال شرح دهید.

 

نگرش ها :

1- نسبت به جانوران و مشاهده ی پوشش آن ها وجمع آوری اطلاعات مرتبط با آن، علاقه مند و کنجکاو شود.

 

دانستنی ها برای معلم

پر ، تقریباً همه ی قسمت بدن پرنده را می پوشاند معمولاً فقط نوك ، چشم ها ، ساق و كف پاهای پرنده بدون پر می ماند . پر به پرنده ها شكل و رنگ می دهد . اما پر دو فایده‌ی مهم دیگر نیز دارد :

اول این كه پرها لایه های ضد آب و عایق بسیار خوبی هستند . پرندگان خون گرمند و نیاز دارند كه گرما را در بدن خود نگه دارند . پوشش پرها ، به خصوص كرك ها بدن را گرم نگه می دارد . پرندگان آبزی مانند اردك و قو ، پرهای خود را به كمك غده هایی كه زیر بدنشان قرار دارد ، همواره چرب نگه می دارند ، در غیر این صورت پوست آن ها خیس می شود و در آب های سرد ممكن است بمیرند .

دوم این كه بال پرندگان به آن امكان پرواز می دهد . پر برای استتار یا آشكار ساختن پرنده نیز به كار می رود . تقریباً به همان شیوه كه پوست بدن انسان مو و ناخن می سازد . پوست پرنده هم پر می سازد كه جنس آن از نوعی پروتئین سبك و سخت به نام كراتین است . هنگامی كه پرها كامل می شوند سلول های آن ها می میرند . از این رو پر هیچ حس ندارد .

اكثر ماهی ها پولك دارند ، بعضی ماهی ها مانند كوسه ماهی ها پولك مشخص ندارند . پولك ها از جنس استخوان هستند . خزنده ها هم پولك دارند اما این پولك ها بر خلاف پولك ماهی ها مرطوب و لغزنده نیست .

روی بدن تقریباً همه‌ی پستانداران مو دیده می شود ، پشم و كرك هم نوعی مو هست كه به دلیل ویژگی های ظاهری آن اصطلاحاً پشم نامیده می شود .

بدون مو ثابت نگه داشتن دمای بدن پستانداران مشكل است . رنگ و طرح موها اغلب در استتار جانور اهمیت دارد .

بدن جانوران بی مهره كاملاً نرم یا بی حفاظ نیست . برخی از آن ها یك پوسته ی سخت بیرونی دارند . این پوسته به صورت زره عمل می كند . زره برخی از بی مهرگان مانند خرچنگ ، عقرب و حشرات ، بند بند است . زره بقیه بی مهرگان مانند حلزون ها و صدف‌ها ، نسبتاً سخت و از جنس آهك است . بسیاری از بی مهره ها ، در آب زندگی می كنند و شناوری در آب سبب می شود كه وزن آن ها كاهش یابد تا بتوانند وزن پوسته خود را تحمل كند . در خشكی ، جانوران بزرگ نمی توانند وزن پوسته ای را كه برای محافظت از خود به آن نیاز دارند ، تحمل كنند ( مانند لاك پشت).

بسیاری از نرم تنان صدف های ضخیم و سنگین دارند اما در داخل صدف بدن نرمی وجود دارد . لاك پشت ساكن خشكی هم پوششی سخت و استخوانی دارد . معمولاً نوع پوشش هم به ساختمان بدن و نوع جانور  و هم به محیط زندگی آن جانور بستگی دارد .

[+] نوشته شده توسط امید سهرابی در 16:30 | | قالب بلاگفا

فهرست اصلي

نويسندگان

آرشیو ماهانه

مهر ۱۳۹۰
آذر ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
بهمن ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸

آرشيو موضوعي

پيوندها

جستجو


آمار وبلاگ

تعداد بازديدها:

طراح قالب

Template Design by Ali Lafzi Ghazi ::Tarah.somee.com
Copyright © 2007 By SHERMAN http://biology2010.blogfa.com ALL right reserved RSS
خانه زیست شناسی - پوشش بدن جانوران